Masaż relaksacyjny
Masaż
opis zabiegu
Czym jest masaż relaksacyjny?
Masaż relaksacyjny jest jedną z form masażu, której głównym celem jest poprawa stanu psychosomatycznego osoby masowanej poprzez odprężenie ciała i umysłu oraz zniwelowanie skutków stresu i zmęczenia w organizmie. Jest to zabieg naturalny polegający na mechanicznej stymulacji tkanek organizmu za pomocą rąk terapeuty.
Masaż relaksacyjny ma na celu pobudzenie organizmu do zwiększonego wydzielania endorfin, co skutkuje natychmiastową poprawą samopoczucia. To technika, która ma na celu nie tylko przyspieszenie przepływu krwi i limfy, ale również wywołanie u pacjenta błogostanu i całkowitego odprężenia.
Mimo iż efekty masażu relaksacyjnego widoczne są już po pierwszym zabiegu, to najwięcej korzyści długoterminowych zarówno dla ciała jak i umysłu, daje regularne zażywanie sesji masażu raz lub dwa razy w tygodniu. Taka seria nie tylko normalizuje napięcie mięśniowe i przywraca jędrność skóry i tkanki podskórnej, ale pozwala też ukoić zmysły, wzmacnia układ odpornościowy i hormonalny oraz pomaga zregenerować energię przywracając wewnętrzną równowagę organizmu i jego naturalne siły do samoregulacji.
Jaki jest cel masażu relaksacyjnego?
- głęboki relaks
- zniwelowanie skutków stresu i zmęczenia
- zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz tkankowego
- poprawienie przepływu krwi i limfy
- poprawienie ukrwienia i nawilżenia skóry
- normalizacja napięcia przeciążonych lub chronicznie napiętych mięśni
- szybsza regeneracja zmęczonych mięśni
- przyspieszeniu regeneracji mięśni i stawów po intensywnym treningu (ułatwia usuwanie kwasu mlekowego)
- usunięcie nadwrażliwości czuciowej i bólu spowodowanego stresem
- przyspieszenie metabolizmu komórkowego
- poprawa naturalnych procesów oczyszczających komórek z toksyn
- poprawa samopoczucia przez zwiększenie wydzielania endorfin
- poprawa wyglądu skóry i ułatwienie skórze oddychania poprzez usuwanie złuszczonego naskórka i wydzieliny gruczołów oraz przyspieszenie przepływu krwi i limfy
Jakie są przeciwwskazanie do masażu relaksacyjnego?
- stany gorączkowe
- ostre stany zapalne
- ciąża i okres laktacji
- choroby nowotworowe
- podrażnienia skóry, niezagojone rany
- choroby zakaźne (szczególnie choroby skóry)
- zaawansowana miażdżyca
- zaawansowane nadciśnienie (rozkurczowe 110)
- zaawansowane żylaki, zapalenie żył, zakrzepica żył
- niewydolność krążenia, hemofilia
- niewyrównane wady serca
- tętniaki
- niewydolność nerek i wątroby
- niezrośnięte złamania, świeże zwichnięcia, skręcenia
- bezpośrednio po naderwaniu mięśni, ścięgien, więzadeł, torebki stawowej
- choroby skóry, którym towarzyszą pęcherze, wypryski i przerwanie ciągłości skóry
- zapalenie szpiku kostnego z przetokami
- łamliwość kości
- stany ropne
Masaż
PROCES ZABIEGU
1
Analiza klienta
Przed przystąpieniem do zabiegu każdy klient zapraszany jest na bezpłatną konsultację w celu ustalenia odpowiednio dobranej dla niego metody zabiegu.
Podczas takiej rozmowy zabiegowiec przeprowadza dokładny wywiad medyczny dotyczący zarówno przeciwwskazań do dalszych zabiegów, jak i dotychczasowej pielęgnacji skóry i stosowania kosmetyków domowych.
2
Zalecenia po analizie
Po zbadaniu przez zabiegowca potrzeb klienta dobierana jest dla niego indywidualnie seria zabiegów oraz kosmetyki do pielęgnacji domowej.
Każdy klient ma inny problem oraz inne oczekiwania dotyczące efektów, dlatego też serie zabiegowe dobierane są indywidualnie do potrzeb skóry. Często osoba przeprowadzająca konsultację proponuje terapie łączone w celu uzyskania jak najlepszego oraz najszybszego efektu, który zadowoli klienta.
3
Harmonogram zabiegów
Po ustaleniu i akceptacji przez klienta serii zabiegowej, specjalista dobiera odpowiednie odstępy pomiędzy zabiegami, które wpływają na skuteczność zabiegów. Po ich ustaleniu seria zabiegów zostaje rozpisana na konkretne daty co nie tylko daje gwarancję terminu, ale również ułatwia klientom systematyczność w zabiegach.
4
Dowody skuteczności
Przed przystąpieniem do pierwszego zabiegu wykonywana jest seria zdjęć obejmująca miejsce zabiegowe. Ma to na celu dokumentację postępów podczas zbiegów, a także możliwość porównania efektywności i skuteczności po zakończeniu wykonywanej serii zabiegowej.
5
Schemat zabiegu
Podczas zabiegu specjalista ustala schemat działania i dokładnie informuje klienta o całym przebiegu zabiegu.
Następnie zabiegowiec przystępuje do masażu całego ciała bądź wybranej partii stosując chwyty takie jak: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, uciski i roztrząsanie. Zakończony jest zawsze długim podłużnym głaskaniem, które ma działanie uspakajające i wyciszające. Dla masażu relaksacyjnego charakterystyczne są płynne, powolne techniki wykonywane symetryczne i głęboko. Obniżają one napięcie mięśni poprzecznie prążkowanych i zmniejszają pobudliwość zakończeń nerwów czuciowych w skórze. W zależności od potrzeb i wskazań masaż relaksacyjny może być wykonywany niemalże na każdym obszarze ciała: grzbiecie, karku, twarzy, głowie, stopach lub na całym ciele. W przypadku masażu głowy, karku czy stóp techniki relaksacyjne terapeuta wykonuje opuszkami lub kłębami palców. Przy masowaniu dużych powierzchni ciała chwyty wykonywane są najczęściej całymi dłońmi przy użyciu olejku lub kremu. Masaż relaksacyjny można wykonywać codziennie, a czas jego trwania wynosi od pół do około godziny w zależności od masowanego obszaru ciała. Nieodzownym uzupełnieniem masażu relaksacyjnego, który znacznie podnosi jego skuteczność, jest towarzysząca mu odpowiednia atmosfera, która sprzyja relaksacji.
6
Zakończenie serii zabiegowej
Po zakończeniu serii zabiegów wykonywane są zdjęcia porównawcze, które umożliwiają nam porównanie efektów sprzed i po zakończonej serii oraz zadecydowanie czy zamierzone efekty zostały osiągnięte.
Jeśli zajdzie taka potrzeba seria zabiegowa może zostać wydłużona.
Jeśli zaś efekt został osiągnięty, jednak klient ma skłonność no ponawiania się problemu skórnego, wówczas zabiegowiec proponuje zabiegi „przypominające”, które mają na celu utrzymanie osiągniętych efektów, a także zapobieganie ich ponownemu powstawaniu.
7
Realizacja zaleceń
Po zakończonej serii zabiegów klient zostaje zapisany na zabieg przypominający, mający na celu utrzymanie osiągniętego efektu, lub jeśli nie ma takiej możliwości zabiegowiec rozpisuje proponowane terminy na wizytówce, a po upływie odpowiedniego odstępu od serii kontaktuje się z klientem w celu ustalenia kolejnego terminu zabiegu przypominającego.
Skorzystaj z
bezpłatnej analizy skóry
Prawidłowo zdiagnozowana skóra jest najważniejszym etapem podczas całej drogi do osiągnięcia sukcesu każdej serii zabiegowej.
Skorzystaj z bezpłatnej analizy skóry
Prawidłowo zdiagnozowana skóra jest najważniejszym etapem podczas całej drogi do osiągnięcia sukcesu każdej serii zabiegowej.